LETOPISY NARNIE.

5. srpna 2015 v 3:57 | - L. |  Recenze
(Nevím, jak je to možné, ale tento článek jsem psala před půl rokem a myslela jsem, že jsem jej rovnou po dokončení nahodila. A pak jsem zapomněla. A nakonec náhodou zjistím, že je celou dobu zapomenutý tady! Achjo.)

Konečně se mi po dvou měsících povedlo dočíst všech sedm dílů jedné z nejznámějších fantasy sérií vůbec. Na jednu stranu se tomu divím, protože u posledních knih jsem měla pocit, že dřív umřu nudou a na vysoký věk, než se spokojeným výdechem zaklapnu poslední z posledních příběhů o vznešeném Aslanovi.
Ovšem nenechte se prvními slovy zastrašit. Pokud bych měla celou sérii rozebrat kousek po kousku, vznikla by dosti rozmanitá recenze.


První díl nás zavede k tajemství velké skříně, za níž se skrývá sněhem pokrytá Narnie. Hlavní hrdiny - tedy, většinu z nich - si člověk prostě musí zamilovat. Nejstarší Petr je ukázkový příklad nejstaršího syna, který zastupuje roli otce, zatímco se skutečná hlava rodiny snaží bránit rodnou zemi před pitomými Němci. Na druhé straně nejmladší Lucinka je sladké děvčátko, které vše objeví, vše zachrání, má nejlepší (!) jméno a pořád si zachovává tu svou dětskou nevinnost, kterou každý dospělý postrádá po zbytek svého života. Co se týče prostřední Zuzany a Edmunda - no, k těm se raději vyjadřovat nebudu. Minimálně Zuzana mě rozčiluje, Edmund se alespoň včas probere.

Druhý díl je posledním dílem, kde se ukáže celá čtveřice. Kniha je však stejně poutavá jako jednička a oba díly jsem přečetla jedním dechem během dvou dnů. Napínavé dobrodružství, nečekaná zápletka. Kniha má všechno, co mít má, stejně jako ta předchozí. A stejně jako ta další, trojka, ačkoliv mi tu už chybí oblíbenec Petr, jenž je nemilosrdně nahrazen protivným bratrancem. Ten však získává kladné body za svůj "dračí problém".

A pak se celá série najednou láme. Poslední tři díly jsou zdlouhavé, nudné, bez nějakého extra vzrušení, bez mých oblíbených postav. Tři útlé knihy, které jsem četla dva měsíce. Nemůžu se více stydět! Kvůli tomu jsem získala velké zpoždění v mé vlastní knižní výzvě. Ale to už je jenom můj problém, který vyřeší nový Zaklínač (haha, moc mě nezachránil) a jemu podobně krátké a podobně chytlavé knihy. Nejsvětlejším zábleskem je, když se v jednom z dílů popisuje, jak vlastně došlo ke vzniku celé Narnie, slavné lucerny, ještě slavnější skříně a kdo je onen stařík, který si bere první čtveřici hrdinů k sobě na prázdniny.

Když už ale čtenář přežije i poslední díly a dopracuje se až na samotný konec, jeho zklamání nezná konce. Cítila jsem se úplně jako při sledování poslední série Lost, kde divák zjistí, že dlouho populární a vynikající seriál není ve finále nic jiného, než slátanina, na jejímž konci zjistí, že všichni stejně umřeli. A měli svůj vlastní druh nebe/pekla/whatever. Možná je celá série přece jenom pro mladší čtenáře, kteří nad tím nebudou tolik přemýšlet. Protože číst Narnii po dvacítce už vážně není ono. Ovšem filmy jsou skvělé a natáčené převážně v Čechách!

Pokud má člověk chuť přečíst si nějakou delší sérii s pohádkovými prvky, rozhodně stojí za doporučení Lewisova tvorba. Koneckonců, vždyť už se to v dnešní době řádí ke klasice a všebecnému literárnímu rozhledu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Maniaque Martin Maniaque | Web | 8. srpna 2015 v 15:09 | Reagovat

Ono je možná lepší číst Narnii chronologicky, tedy začít Čarodějovým synovcem. Já Narnii miluju, Rípčípa mám dokonce vytetovaného na předloktí. Četl jsem ji asi milionkrát, ale dějově poslední dva díly (Stříbrnou židli a Poslední bitvu) považuju za katastrofální. Hlavně Poslední bitva mě nudila a potom i naštvala. Není se ale co divit, Lewis byl silně věřící člověk a celá Narnie je víceméně alegorií na křesťanství.

2 Lůca Lůca | E-mail | Web | 8. srpna 2015 v 23:31 | Reagovat

[1]: Takže říkáš, že to mám zkusit tím druhým způsobem? Vlastně ani nevím, proč jsem to četla takto :D A ono to není špatné, ten příběh je skvělý, ale ty poslední (z mého pohledu) knihy jsou prostě.... nudnější. Což mě i zamrzelo, protože první tři díly nasadily laťku docela vysoko.

3 Martin Maniaque Martin Maniaque | Web | 9. srpna 2015 v 3:52 | Reagovat

[2]: Četla jsi to nejspíš v pořadí, v jakém jednotlivé díly vycházely. Chronologicky se mi to zdá lepší, kvůli logické návaznosti. Poslední dva díly byly opravdu nudné, nepřinesly nic nového. V Čarodějově synovci se člověk dozvěděl, jak Narnie vznikla v Koni a jeho chlapci člověk získal pohled postavy zevnitř Narnie, což bylo zajímavé. Ale ty dva poslední díly jenom opakovaly to z předchozích.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama