Síla slov.

9. listopadu 2015 v 21:18 | - L. |  Téma týdne
Žijeme v době, v níž jsme neustále obklopeni médii, které každým dnem nabírají na síle a na důležitosti. Proč tomu tak vlastně je? Vždyť jediné, s čím pracují, jsou slova. Pouhá slova složena do vět, do souvětích. Opravdu to stačí, aby se dostali všem do podvědomí?

Slova hrají v našich životech důležitou roli od chvíle, co se narodíme a dostaneme se přes počáteční šok, že už nejsme v teple a klidu matčina břicha. Aha, tak tohle je svět? Super. Už můžu jít zpátky, prosím? A přesně v ten moment to začíná. Nejprve se k našim uším dostávají výrazy, které nás mění v naprosté retardy. Díky bohu, že nejsme předurčeni k tomu, aby nám to zůstalo. Alespoň většina z nás. Ovšem jakmile se nějaká slova naučíme i my, všechno je najednou dostupnější. Umíme vyjádřit, co chceme, co cítíme, co vidíme. Už nejsme jenom směs různých druhů pazvuků a vřískotů. Najednou nám patří celičký svět!

Už jsem si dovolila zmínit média. Existuje něco/někdo, co staví svůj vliv na slovech, více než právě média? Jedna dobře postavená věta obsahující pár "slov na úrovni" může klidně způsobit válku. Poslat spoustu lidí na smrt. Rozeštvat dva životní partnery. Vyděsit celou společnost. A my to tak necháme. Protože slova. Troufám si tvrdit, že se v současnosti jedná o nejnebezpečnější zbraň vůbec. Seriously, kam se hrabe nějaká atomovka. Ta vás jen kompletně vyhladí z povrchu zemského, kdežto slova vás budou postupně rozkládat zevnitř. Dlouhým, bolestným procesem.

Takových konkrétních příkladů je mnoho. Vezměte si třeba takového Hitlera. Nějaký křupan z vesnice, co nosil divného knírka. Jenomže uměl používat slova. A pár takových vhodně vybraných a poskládaných udělá z nikoho někoho, například jednu z nejděsivějších osobností lidských dějin. Prostě kdo to umí se slovy, tomu patří celý vesmír!

Síla slov se však umí projevovat i v pozitivnějším duchu. Literatura! Neznám nic lepšího. Kouzelná kombinace myšlenek a slov dokáže nejednoho pozorného čtenáře vtáhnout daleko předaleko od mnohdy studené reality. A co takoví hudební interpreti? Ztotožňování se s texty bývá skvělá terapie. Když vás rozčiluje omezenost společnosti, která vás absolutně nechápe. Najdete múzou políbeného týpka s divným čírem, jenž ten pocit sdílí také, a mezi zvracením do mikrofonu na MTV ze sebe dostává přesně ty emoce, které vyzařuje celá vaše existence. Vnitřně můžete křičet s ním!

Jedněmi z nejsilněji působících slov jsou taková, o nichž víme, že je ten druhý chce slyšet. Že je potřebuje slyšet. Dejte osamělé nesebevědomé dívce sérii komplimentů, ať už upřímných či nikoliv, a padne vám k nohám. A co taková síla známých frází. OMLOUVÁM SE nebo MILUJI TĚ; v dnešním zrychleném digisvětě s minimem osobního kontaktu dokáží zázraky. Anebo katastrofu. To už potom záleží.

Ach, málem bych zapomněla - formule kouzel a zaklínadla jsou taky JEN vhodně poskládaná série slov. A to snad mluví za vše, nemyslíte? …
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 16. listopadu 2015 v 10:48 | Reagovat

....na počátku bylo slovo.
....a na konci bude taky. :D

Ne promiň, ale celý víkend jsem ležela v posteli a kolem mě byl jeden terorista vedle druhého. Imaginárně, samozřejmě. Ale prostě všude na netu a v televizi bylo tolik o těch masakrech... Že jsem potřebovala vypnout. Tak jsem šla sem k tobě a tady?? Slova :'( :'( Aaaaa bojím se slov! :D

2 Lů | 16. listopadu 2015 v 12:08 | Reagovat

[1]: Tak já taky nevím, co to máš za nápady chodit ke mně, k chodící katastroficko-depresivní smolařce, VYPNOUT :D Bohužel můj svět je plný slov, ať už vyřknutých, napsaných nebo schovaných. To máš chodit třeba ke mně na fb, tam mám poslední dobou méně slov a více obrázků! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama