Vlákna (1984)

19. listopadu 2015 v 23:40 | - L. |  Recenze
Mám jednoho dobrého kamaráda. Dohazuje mi filmy. Respektive kroutí očima, kdykoliv a na cokoliv odpovím NE, NEVIDĚLA, což mě donutilo zamyslet se nad svým filmovým přehledem. Jasně, jsem seriálofil, na nějaké filmy nemám čas, když mi týdně vyjde třeba 15 kousků, nicméně jsem se rozhodla, že na tom zkusím trochu zapracovat a rozšířit si obzory.


Tento britský snímek, ve zkratce, zachycuje situaci ve Velké Británii během Studené války, kdy se v rámci boje mezi Spojenými státy a Sovětským svazem dostane do hledáčku a stane se tak obětí celosvětové jaderné války, ke které ve skutečnosti chyběl kousíček. Téměř dvouhodinový děj ukazuje životy obyčejných lidí s naprosto nenuceným promítáním informací a zpravodajství na pozadí, a to konkrétně PŘED, PŘI a následně PO s narůstajícím rozestupem od dopadu bomb, takže divák může vidět Británii i 12 let po útoku.

Za sebe můžu říct, že je to jeden z nejreálnějších, nejbrutálnějších, neděsivějších a nejpůsobivějších filmů, jaký jsem v poslední době viděla. Možná za celý svůj život. Zatímco divák sleduje osudy několika opakujících se postav, musí se prostě zamyslet nad tím, co by dělal na jejich místě. Jak by se zachoval? Jak by reagoval? Jak moc by panikařil? Pomohl by ostatním? Dovolil by zvířeti v sobě, aby jej kompletně ovládlo? …

Je až neskutečné, že sám člověk dokázal vymyslet a sestrojit zbraň, s jejíž pomocí by dokázal vyhladit celé lidstvo. Co je to za pokřivenou logiku? Neměly by zbraně takového charakteru, pokud už existují, být zničeny na prvním místě? Copak člověk chce dopustit svou vlastní zkázu? Začneme se k sobě někdy chovat, jako že nám na sobě záleží? Že nám záleží na vlastním druhu? Že nám záleží na naší planetě, která je naším domovem, ač se podle toho spousta nechová?

Pokud nevíte, co s večerem a máte chuť si trochu zapanikařit a zafilosofovat, rozhodně doporučuji.

#blowmymind #moznatrochuvysiluju

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama